Новини

Українські законодавці зупинили схему поставок дешевих сигарет через магазини duty free

Серпень 2023
Верховна Рада прийняла 10 серпня вцілому законопроект № 9315, який який перекриває "сіру" схему ухилення від оподаткування тютюнових виробів під виглядом здійснення операцій з їх продажу магазинами безмитної торгівлі.
Закон передбачає:
1) на період до закінчення воєнного стану в Україні заборонити виробництво в Україні тютюнової продкуції для дьюті-фрі та її реалізацію у магазинах безмитної торгівлі;
2) обмежити продаж у магазинах безмитної торгівлі тютюнової продукції до 2 пачок на 1 покупця один раз на добу, із зазначенням даних паспорту покупця у фіскальному чеку.
ГО "Здорові ініціативи" вітають це рішення депутатів, оскільки протягом багатьох років підроблені продажі через магазини безмитної торгівлі дозволили недобросовісним виробникам ухилитися від акцизного податку та ПДВ, і найголовніше - робили такі сигарети доступними для курців, що нівелювало всі зусилля, направлені на цінову недосяжність шкідливих продуктів для споживачів.
Завдяки схемі "дьюті фрі", значні обсяги сигарет потрапляли на продаж в Україні без сплати податків, а також контрабандними шляхами направлялися у країни ЄС. Прямі втрати бюджету тільки від цієї схеми склали більше десяти мільярдів гривень щорічно.
Нелегальні сигарети підірвали зусилля громадськості щодо зменшення поширеності куріння в Україні. Споживання сигарет в Україні залишається одним із найвищих у Європі.
У 2021 році експерти нашої організації провели економічний аналіз проблеми незаконної торгівлі сигаретами, а також проаналізували міжнародний досвід у цій галузі. Однією з пропозицій для народних депутатів була ідея повної заборони або, як компроміс, запровадження тимчасового мораторію на продаж сигарет у магазинах дьюті-фрі.
Україна була б не першою країною, яка вирішила видалити небезпечний продукт із полиць безмитної торгівлі. Такі заборони вже працювали в ряді країн світу і дозволяли зменшити контрабанду та нелегальний обіг сигарет. Ідею підтримали експерти Економічної експертної платфооми, парламентарії профільного комітету, і врешті решт вона була затверджена парламентом України.
Made on
Tilda