Новини

Нелегальна торгівля тютюном: як наука допомагає долати це явище?

Листопад 2023
У Києві відбувся гібридний круглий стіл на тему «Ефективні методи боротьби з нелегальною торгівлею: наука і міжнародна практика» за участі експертів України, Грузії, Казахстану та Молдови.

Усі ці країни об’єднують спільні виклики. По-перше, високе споживання тютюну, особливо серед чоловіків, у Молдові, Україні та особливо в Грузії, де розповсюдженість чоловічого куріння є найвищою в Європі – 57%.

По-друге, регуляторні рішення урядів цих країн спрямовані на підвищення вартості легальних сигарет та продуктів, що містять нікотин. Ця політика поєднується із толеруванням нелегальної торгівлі тютюном. Як результат, усі зусилля з підвищення цінової недоступності тютюнових виробів нівелюються тим, що курці мають легкий доступ до дешевих сигарет і не відмовляються від цієї звички.

Експерти ГО «Здорові ініціативи» досліджували нелегальну торгівлю в Україні, Грузії та Казахстані в 2021-2023 роках і дійшли висновків щодо високих масштабів розповсюдження нелегального тютюну.

Вартість нелегальної пачки сигарет в Україні та Грузії приблизно на 70% дешевша, ніж вартість легальної. Телеграм канали, незаконні точки продажу на вулицях, магазини дьюті-фрі стали основними каналами збуту такої продукції. Рекомендаціями наших експертів була повна заборона виробництва і продажу тютюну внутрішнього виробництва через мережу магазинів дьюті-фрі в Україні. На основі співставлення обсягів виробництва та продажу експерти показали очевидні порушення: більшість виробленого для дьюті-фрі продукції безслідно «зникає» по дорозі до магазинів, а на території безмитної торгівлі відбуваються фіктивні покупки. Наприклад, середня покупка у магазині дьюті-фрі сягала 30 і більше пачок, у той час як норма провозу тютюну через кордон – не більше 2 пачок. Так виглядають схеми ухиляння від сплати податків та акцизів. Хоча рекомендації закрити «канал дьюті-фрі» були підкріплені науковими розрахунками, добитися цього рішення нашим експертам вдалося тільки через два роки від початку надання цих аргументів.

Крім того, експерти порівняли рівень оподаткування тони тютюну та рівень відходів сировини у різних виробників. Цей аналіз показав, що оподаткування може відрізнятися у сотні разів, що також свідчить про нелегальне виробництво на певних підприємствах.

У Грузії учасники круглого столу звернули увагу також на те, що підвищення акцизів на тютюнові вироби радикально не зачепило сирий тютюн. Як результат, самокрутки стали рішенням для курців після подорожчання сигарет. Водночас, продукти меншої шкоди продовжують дорожчати, що не сприяє широкому заміщенню та відмові від тютюну в Грузії.

У Казахстані ситуація з нелегальною торгівлею виглядає кращою, оскільки ставка ПДВ в цій країні є нижчою за ставки у сусідніх. Оформлення імпортної продукції саме в Казахстані є вигідним, і воно дозволяє цій продукції потрапляти на ринки сусідніх країн – членів митного союзу. Але доступність сигарет в Казахстані є тимчасовим явищем. Зараз вартість пачки сигарет в Казахстані співставна з 8% денного заробітку, в Україні – з 30%. Піднімаючи акцизи в Казахстані одночасно і на сигарети, і на продукти меншої шкоди, уряд стикнеться з тією самою проблемою нелегальної торгівлі. Експерти ГО «Здорові ініціативи» на прикладі снюсу, який є заборонений в Казахстані, показали, що заборони не діють і доступність продукту повністю зберіглася завдяки розвиненому нелегальному ринку.

Значну роль відіграє і транскордонна нелегальна торгівля. На прикладі Молдови можна побачити, як канали нелегального тютюну з Румунії та України конкурують між собою за споживача. Крім того, експертів турбує зростання вирощування тютюну в Молдові та Україні та налагодження кустарного виробництва.

Підбиваючи підсумки дискусії, представники аналітичних центрів, об’єднань підприємців, громадських організацій дійшли згоди продовжити обмін даними та кращими практиками боротьби з нелегальною торгівлею.
Made on
Tilda